Δρώμενα πασχαλινά στην παιδική γωνιά

Το Πάσχα πλησιάζει και το Μουσείο Ακρόπολης γιορτάζει με τους μικρούς του φίλους. Η παιδική γωνιά γεμίζει μαρκαδόρους, ξυλομπογιές, σχέδια και παιχνίδια και σας περιμένει από τη Μεγάλη Δευτέρα 29/4 μέχρι και την Μεγάλη Τετάρτη 1/5 από τις 10 π.μ. έως τις 3μ.μ. να διασκεδάσετε και να μας εκπλήξετε με τις καλλιτεχνικές σας δημιουργίες. Μια μικρή βιβλιοθήκη ειδικά τοποθετημένη στον χώρο θα αποτελέσει ευκαιρία να απολαύσετε με τους γονείς και συνοδούς σας αρχαίους μύθους και πρωτότυπες παιδικές αφηγήσεις και ιστορίες. Και μην ξεχνάτε, στον ίδιο χώρο υπάρχουν ψηφιακά παιχνίδια και βίντεο που αφηγούνται υπέροχες ιστορίες από την αρχαία Αθήνα αλλά και η ευφάνταστη μακέτα της Ακρόπολης με τουβλάκια LEGO®. Εξερευνήστε την και δείτε αν μπορείτε να διακρίνετε τις σπουδαίες προσωπικότητες που εικονίζονται ή γιατί όχι να τις ζωγραφίσετε. Μια μεγάλη οθόνη αφής σας παρουσιάζει τα αριστουργήματα του Μουσείου Ακρόπολης με τρόπο παιγνιώδη και σας προκαλεί να τα ανακαλύψετε μέσα στους χώρους του Μουσείου σε ένα πρωτότυπο κυνήγι θησαυρού.

Eik. 1 katv apo keimeno
Eik. 2 katv apo keimeno

Αυτά για σήμερα φίλοι του ΑΜΚ (AcropolisMuseum Kids). Μείνετε συντονισμένοι για περισσότερα συναρπαστικά νέα. Eλπίζουμε να σας δούμε σύντομα κοντά μας!