Γιορτάζουμε! Διεθνής Ημέρα Μουσείων 2023

Όπως κάθε χρόνο τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων, στις 18 Μαΐου, το Μουσείο της Ακρόπολης θα σας καλωσορίσει με μεγάλη χαρά στους εκθεσιακούς του χώρους, από τις 9:00 το πρωί έως τις 8:00 το βράδυ. Η είσοδος είναι δωρεάν!  Ελάτε να γιορτάσουμε μαζί αυτήν την ξεχωριστή μέρα που τα μουσεία τιμούνται για την προσφορά τους στη σύγχρονη κοινωνία. Στον δεύτερο όροφο του Μουσείου σας περιμένει μια έκπληξη. Η Παιδική Γωνιά Μουσείου Ακρόπολης, αυτός ο ιδιαίτερος χώρος που ετοιμάσαμε για εσάς, είναι πλέον διαθέσιμος! Διασκεδάστε με ψηφιακά παιχνίδια και βίντεο που παρουσιάζουν αρχαίους μύθους και συναρπαστικές ιστορίες, αφού περιηγηθείτε στο Μουσείο ή ενδιάμεσα! Ελπίζουμε να σας αρέσει! Για περισσότερη διασκέδαση και μια περιπετειώδη περιήγηση στο Μουσείο μην ξεχάσετε να πάρετε δωρεάν τα φυλλάδια εξερεύνησης από το Γραφείο Πληροφοριών του Μουσείου. Υπάρχουν τέσσερα για να διαλέξετε! Αν ψάχνετε για μια ακόμη μεγαλύτερη πρόκληση, βρείτε τα εκθέματα του Μουσείου που σας μεταφέρουν στους χώρους εργασίας των αρχαίων Αθηναίων με τη βοήθεια του νέου εντύπου του Μουσείου «Αρχαία επαγγέλματα στο Μουσείο Ακρόπολης»! Διατίθεται για αγορά στα Πωλητήρια του Μουσείου.

ΠΑΙΔΙΚΗ ΓΩΝΙΑ

ΦΥΛΛΑΔΙΑ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗΣ

Αυτά για σήμερα φίλοι του ΑΜΚ (AcropolisMuseum Kids). Μείνετε συντονισμένοι για περισσότερα συναρπαστικά νέα. Eλπίζουμε να σας δούμε σύντομα κοντά μας!